Skip to main content

Blog

Otoplastyka. Wszystko na temat zabiegu korekcji uszu

Odstające uszy mogą doprowadzić do poczucia kompleksów niejedną osobę. Wiele osób żyje z tą traumą, przez którą być może w latach szkolnych, byli wyszydzani i obśmiewani przez niedojrzałych rówieśników, starają się zakryć ten defekt za pomocą fryzury.

W jaki sposób poradzić sobie z problemem odstających uszu?

Możemy skorygować odstające uszy, przy pomocy zabiegu o nazwie otoplastyka. Pacjent, żeby sobie samemu pomóc, musi poświęcić od 1,5 do 2 godzin, poddać się zabiegowi, który jest w znieczuleniu. Misją chirurgów plastycznych jest poprawa natury oraz usuwanie dawnych zahamowań i kompleksów, dzięki czemu będzie można pokochać siebie na nowo ze zdwojoną siłą.

Na czym polega zabieg otoplastyki?

Zabieg przebiega w analgosedacji, czyli w znieczuleniu ogólnym. Chodzi tutaj o wycięcie kawałka skóry z bruzdy małżowinowo- czaszkowej, po czym chirurg zakłada specjalne szwy, które modelują małżowinę oraz szwy, które niwelują kąt między małżowiną i czaszką, dzięki czemu przestaje istnieć problem odstających uszu.

O czym powinniśmy pamiętać, poddając się temu zabiegowi?

Odstająca małżowina jest często spotykaną wadą wrodzoną. Do niedawna zabiegowi otoplastyki poddawali się w większości pacjenci dorośli, jednak obecnie coraz częściej decydują się na zabieg rodzice dzieci z tą wadą, którzy przychodzą ze swymi latoroślami, gdyż nie chcą, by dzieci przeżywały traumy. Operację może przejść dziecko od siódmego roku życia, gdyż jest to wiek, w którym w pełni ukształtowała się chrząstka małżowiny usznej, ma już swój docelowy rozmiar.

Jakie efekty przynosi zabieg otoplastyki?

Uszy po korekcie znajdują się zdecydowanie bliżej czaszki, różnicę między tym co było a tym co jest po zabiegu możemy dostrzec gołym okiem. Operacja pozwala podnieść samoocenę osób, które z tym defektem mierzyły się od dzieciństwa. Pacjenci podkreślają, że ich życie zmieniło się diametralnie, zaczęli być odbierani zdecydowanie bardziej pozytywnie, stali się śmielsi, nie wstydzą się kontaktu interpersonalnego, przestali myśleć w jaki sposób zniwelować problem, gdyż pozbyli się go całkowicie. Operacja ma listę przeciwskazań, dodatkowo należy się do niej we właściwy sposób przygotować. Badania jakie należy wykonać przed zabiegiem to: morfologia krwi, APTT, INR, zmierzenie poziomu sodu i potasu, anty HBS, EKG, grupa krwi, kreatynina, HBs-ag oraz anty- HCV. Pamiętać należy, że zabiegu nie mogą dokonać panie w okresie laktacji i ciąży, miesiączki, ponadto osoby u których wykryto epilepsję, choroby nowotworowe, bakteryjne infekcje skóry, skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości oraz opryszczki. Pacjent przed zabiegiem powinien skonsultować się z lekarzem prowadzącym zapytać o szczegółowe przeciwskazania, ich enumeratywną listę. Po 10- 14 dniach od operacji usuwane zostaną szwy, przez dwa tygodnie nosimy specjalną opaskę, później przez kolejny miesiąc, nosimy ją jedynie do snu.

Jaki jest koszt całkowity plastyki uszu?

Powinniśmy zebrać kwotę 6000 złotych, z czego 5 tysięcy wyniesie sama operacja uszu, natomiast tysiąc znieczulenie dożylne. Korekta otoplastyki nie wymaga jednak oszczędzania, wiele klinik wychodzi z propozycją programów, dzięki którym możemy rozłożyć płatność na raty, na dogodnych warunkach.

 

Potrzebujesz dodatkowych informacji?

Chętnie na nie odpowiemy. Przejdź na stronę kontaktową i wybierz najwygodniejszą dla siebie metodę kontaktu.
Czekamy na Ciebie!