Skip to main content

Blog

Operacja plastyczna odstających uszu – czy można ją wykonać na NFZ?

Jednym z największych i najczęściej spotykanych kompleksów zarówno u kobiet jak i mężczyzn są odstające uszy. Często wiąże się to z bardzo obniżoną samooceną, a wśród dzieci czy młodzieży – z różnego rodzaju obelgami czy wyśmiewaniem. Według statystyk problem ten dotyka około 5% populacji. Przypadłość tę można jednak bez problemu skorygować u chirurga plastycznego. Taki zabieg nazywa się otoplastyką i polega na odpowiednim wymodelowaniu małżowin usznych. Jest on zupełnie bezbolesny i wykonywany przy ogólnym znieczuleniu. Mogą do niego przystąpić dorośli, dzieci i młodzież.

Fenomem chirurgii plastycznej

Z roku na rok operacje plastyczne stają się coraz bardziej popularne i chętniej wykonywane. Ludzie decydują się na nie, kierując się obecnymi kanonami piękna czy idealnym wyglądem, a także z chęci poprawienia swoich wrodzonych wad czy defektów. Jak wynika z podanych przez Międzynarodowe Towarzystwo Estetycznej Chirurgii Plastycznej (ISAPS) informacji, w samym 2018 roku na całym świecie wykonano ponad 10 milionów zabiegów chirurgii plastycznej w tym ponad 260 tysięcy stanowiły zabiegi otoplastyczne. Obecnie otoplastyka znajduje się na 12. miejscu na liście najpopularniejszych zabiegów w tej dziedzinie.

Otoplastyka refundowana przez NFZ – czy to możliwe?

Wiele osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne zastanawia się, czy operację odstających uszu można wykonać w ramach NFZ, czy trzeba ponieść pełne koszta takiego zabiegu. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem zależy od pobudek dotyczących przeprowadzenia takiej operacji. Jeżeli jest ona tylko kosmetyczna i ma na celu poprawić wygląd zewnętrzny, nie ma możliwości uzyskania refundacji. Każdy taki zabieg, którego celem jest wyłącznie poprawa wyglądu, musi być w pełni opłacony przez zainteresowanego pacjenta. Jeśli jednak odstające uszy wynikają z wrodzonej wady, powstały wskutek jakiegoś urazu czy wypadku lub ich budowa powoduje pogorszenie słuchu, jest możliwość ubiegania się o bezpłatny zabieg. NFZ analizuje sytuację takiego pacjenta i na tej postawie może wydać pozwolenie na refundację.

Mimo wszystko warto jednak zdecydować się na wykonanie takiej operacji prywatnie – to spora oszczędność czasu i gwarancja fachowego wykonania przez specjalistę. Ceny zabiegu wahają się średnio między 3500 a 4000 zł i jest on wykonywany przez prawie 80 najlepszych polskich placówek zdrowotnych.

Korekta uszu u dzieci

Drugim przypadkiem, w którym NFZ refunduje zabieg otoplastyki jest korekta uszu dzieci do 14. roku życia. Zabieg ten jest całkowicie bezpłatny, niestety tak jak w pierwszym przypadku wiąże się on z długim czasem oczekiwania na operację, często do nawet kilku lat. Warto też upewnić się, czy placówka, w której ma być dokonany taki zabieg, znajduje się na liście akredytowanych przez NFZ w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

 

 

Potrzebujesz dodatkowych informacji?

Chętnie na nie odpowiemy. Przejdź na stronę kontaktową i wybierz najwygodniejszą dla siebie metodę kontaktu.
Czekamy na Ciebie!